Başka İşler | Sosyal Medya
20483
post-template-default,single,single-post,postid-20483,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive
 

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Firmanız için sosyal medya çalışması yapmayı daha önce hiç düşündünüz mü? Bunun bir ihtiyaç olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz ama bu yanılgıdan artık kurtulmalısınız. Firmanız markalaşma yolunda ilerlerken mutlaka kullanıcıların yoğun olarak bulunduğu, hedef kitleye ulaşılabilecek yerlerde olmalıdır. Sosyal medya günümüzde bu rolü üstlenmektedir.

Firma bünyesinde bir sosyal medya uzmanı veya sosyal medya yönetici yer almıyorsa bu durumda dışarıdan destek almayı düşünebilirsiniz. Sosyal medya yöneticisi olmadığı sürece sizi sosyal medyada yönlendirecek ve başarılı bir biçimde hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak yöntemler keşfetmeniz çok zor olacaktır. Bu zorluklarla mücadele etmeniz daha fazla kişiye ulaşma potansiyeliniz varken bunu gerçekleştiremeyecek olmanız anlamına gelmektedir.

Teknolojinin size sunmuş olduğu kitlelere ulaşma avantajlarından faydalanmaya çalışmalı ve markanızı tanıtmak için fırsatları değerlendirmelisiniz. Sosyal medya yöneticisi için firmanızda bir pozisyon oluşturabileceğiniz gibi bu işi çok daha profesyonel olarak gerçekleştirebilecek ajanslara bırakabilirsiniz. Bu ajanslar sosyal medyada sizi başarıya ulaştırmak için çalışmalarını bir plan dahilinde gerçekleştirirler ve marka bilinirliğini oluşturmak konusunda size destek olurlar.

Sosyal Medya Uzmanlara Bırakılmalı

Firma bünyesinde çalışan içerik yöneticilerine veya editörlere sosyal medya ile ilgilenmelerini söyleyebilirsiniz. Bu pozisyonda çalışan kişiler sosyal medya üzerinde aktif olmayı başarırlar ama sosyal medyanın tüm nimetlerinden faydalanma konusunda eksik kalabilirler.

Sosyal medya gelişen ve sürekli olarak değişim gösterebilen bir alandır. Bu nedenle sosyal medya ile ilgilenecek kişiler mutlaka son gelişmeleri takip edebilecek donanıma ve sürekliliğe sahip olmalıdırlar. Basit bir şekilde düşünmek gerekirse sosyal medyada paylaşım herkes tarafından yapılabilir ama kampanya üretmek, bunları takip etmek, maksimum verim için yeniden dizayn etmek gibi işlemleri herkes yapamaz. Bu nedenle sosyal medya uzmanı olan kişilerle veya ajanslarla çalışmalısınız.

Sosyal medya dendiği zaman aklınıza ilk olarak Facebook ve Twitter gelir. Kendi başınıza yapacağınız çalışmalarda buralardaki paylaşımlara yönelebilirsiniz. Ancak bu doğru yaklaşım olmayacaktır. Çünkü yapılması gereken ilk olarak hedef kitlenizin nerede olduğunu belirlemektir. Sizin için potansiyel değer anlamına gelen kitleler Twitter üzerinde aktif değilse bu durumda burada aktif çalışma yapmanızın bir anlamı olmayacaktır. Rutin çalışmalarla Twitter üzerinden markanızın duyulmasını sağlamalı ve çalışma yoğunluğunu diğer sosyal medya kanallarına yaymalısınız.

Sosyal medya uzmanları veya çalışacağınız sosyal medya yönetim ajansı size bu konularda yardımcı olur. Sosyal medya uzmanları hangi kanalların aktif olduğunu, hangi konuların sıklıkla tartışıldığını ve sosyal medya üzerinden bunları değerlendirirken ne gibi adımlar atılması gerektiğini belirler ve uygulamaya koyar.

Bu noktadan daha detaylı yaklaşacak olursak sosyal medya uzmanı sektör içerisindeki son gelişmeleri takip eder. Firmanız ve markanız için avantaj sağlayacak sosyal medya stratejilerini, sosyal medya kampanyalarını, sosyal medya reklamlarını ve sosyal medya politikalarını belirler. Bu bir ekip işidir ve bu işi gerçekleştirmek için işinin ehli olan ekiplerle çalışmak gerekir.

Birbiri ardına sıralanmış olan bu unsurların tümünü yönetebilmek için profesyonel ve tecrübeleri bir yerle çalışmanız gerekir. Ancak başlangıç aşamasında bu politikaların belirlenip öylece bırakılması bir başarı sayılmayacaktır. Sosyal medya sürekli değişen ve gelişen bir ortam olduğu için stratejilerin ve politikaların sürekli olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle etkin bir biçimde sosyal medya gelişmelerini takip edecek ve yaşanan son gelişmeleri firmanızın politikalarına uyarlama konusunda adımlar atabilecek profesyonellerle çalışmalısınız.

Verilerin Analizi ve Değerlendirilmesi

Markanıza ait olan siteniz ve sosyal medya hesaplarınız ziyaret ve etkileşim aldıkça belirli veriler ortaya çıkarır. Bu veriler herkes tarafından anlaşılmaz. Tıklama oranları, RT, beğeni, paylaşım, görüntülenme ve bunun gibi ifadelerin tümü birer veridir. Sosyal medya uzmanı dediğimiz kişiler bu verilerden yola çıkarak gelecekteki sosyal medya stratejilerinizi belirler ve markanızın yatırım getirisini arttırmaya yönelik planlar gerçekleştirirler.

Sosyal medya yönetimi sırasında elinize geçen verilerin tamamı kitlelerle etkileşim durumunuzu koyar. Bu veriler sayesinde hangi stratejilerin ve taktiklerin işe yaramadığı belirlenebilir. Bu sayede markanın işe yaramayan stratejilerden uzaklaşıp daha verimli ve etkin stratejilere doğru yönlendirilmesi sağlanabilir.

Sosyal medya çalışmalarınızın planlamasını yaparken verileri değerlendirmeyi başaramıyorsanız markanızın tanıtımı ve marka bilinirliğinin arttırılması konusunda etkin bir rol oynamanız mümkün olmayacaktır. Bu yaptığınız yatırım getirisini almanız konusunda sizi zor duruma sokacaktır. Eğer elinizdeki verileri değerlendirmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız etkili bir sosyal medya stratejisi belirlemek ve bunları uygulamaya koymak söz konusu olmayacaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Kendini Kanıtlamış Olmalı

Markanızın sosyal medya çalışmalarıyla ilgilenecek olan firma veya ajansın kendini bu alanda kanıtlamış olması gerekmektedir. Sosyal medya yeni bir alandır. Bu alanın yeni olması herkesin kendisini uzman olarak görmesine, irili ufaklı işler gerçekleştirerek uzman olarak nitelendirmesine sebebiyet verebilmektedir.

Bu tür tanıtımlara karşı dikkatli olmalısınız. Sosyal medya yeni bir alan olsa bile işini layıkıyla yapabilen ve bu alanda uzmanlaşmayı başarmış kişiler bulunmaktadır. Bu kişileri bulurken referanslardan yola çıkabilir ve yapılan önceki çalışmalar ile müşteri değerlendirmelerine göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Önemi Bilinmeli

Markanızın sosyal medya üzerinde tanıtımı yapılacaksa ve marka bilinirliğini yükseltmek için bu alan değerlendirilecekse belirli temel unsurların bilinmesi gerekmektedir.

Sosyal medya tek başına sizi başarıya götürmez. Sosyal medya belirli pazarlama çalışmalarının bir parçası halindedir. Bu parça sayesinde hedefiniz daha fazla ziyaretçinin siteye girmesini, markanızı tanımasını ve takip etmesini sağlamaktır. Sosyal medya sizin için tek başına her şeyi yapabileceğiniz bir alan değildir.

İşinin ehli olan sosyal medya uzmanları bunun farkındadır. Bu nedenle sadece sosyal medya üzerinden siteye ziyaretçi çekmekle uğraşmazlar bununla birlikte bu ziyaretçilerle etkileşim kurabilmek için size yol gösterirler. Sosyal medya uzmanı daima yaptığı işin öneminin ve bu alanın değerinin farkındadır. Stratejiler ve pazarlama planlamaları belirlenirken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak sizi başarıya götürmeye çalışır.

Birçok kişi için sosyal medya bir pazarlama kanalı olarak görülmez ama dikkatli bir biçimde incelendiğinde yeni medya yaklaşımları içerisinde kendisine bir pazarlama kanalı olarak yer bulduğu fark edilebilir. Bununla birlikte sosyal medya uzmanları veya bu çalışmaları yapan ajanslar sosyal medyanın bu öneminin farkındadır. Bu kişiler pazarlama kanalı olarak belirgin bir öneme sahip olan bu alanın değerinden faydalanarak markanızın tanıtımını yapmak için uğraşır.

Sosyal medya konusunda işin ehli kişilerle çalışmaya başladığınız zaman bir şeyi rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bu insanlar aslında sosyal medya ile birlikte yaşarlar. Sosyal medya ile nefes alırlar ve neredeyse eksiksiz bir biçimde tüm yeniliklerin farkında olurlar. Bu yenilikleri sıradan gelişmeler olarak görebilirsiniz. Son kullanıcı açısından bu böyle olabilir ama sosyal medya ile ilgilenmek ve tanıtım stratejilerini düzenlemek zorunda olan kişiler bunları sıradan gelişmeler olarak nitelendirmekten kaçınırlar.

Sosyal medya kanallarında yaşanan tüm gelişmelerin ve iyileştirmelerin farkında olan uzmanlar, bir şekilde bu gelişmeleri markanız için kullanılabilir düzeye getirirler. Daha basit anlatım ile tüm bu gelişmelerden markanız lehine faydalanmaya çalışırlar. Sosyal medya uzmanları bunları yaparken geçmişteki stratejilerde başarılı olanları yenilerler, başarısız olanları ise bırakıp yerlerine başka stratejiler tasarlarlar.

Sosyal medya gelişirken aynı zamanda markanızın sosyal medya stratejileri ve politikaları da gelişim gösterir. Ancak bu durum profesyonel ve tecrübeli olan bir sosyal medya uzmanıyla çalıştığınız zaman mümkündür. Bu nedenle seçim yaparken olabildiğince araştırma yapmalı ve çalışmak istediğiniz sosyal medya uzmanlarının geçmiş tecrübelerini yakından incelemelisiniz.

Sosyal Medyanın Marka Başarısındaki Yeri

Sosyal medyada aktif bir marka durumundaysanız rekabet ettiğiniz markalara karşı bir avantajınız var demektir. Bu avantaj sizin sosyal medya üzerinde ne yaptığınızı bilmenizden kaynaklanmaktadır. Her geçen gün üye sayısı yükselen sosyal medya kanallarında hedef kitlenize ulaşmak her geçen gün çok daha kolay olmaktadır. Trafik kaynağı olacak bu alanların göz ardı edilmemesi gerekir.

Markalaşma yolunda ilerleyen bir stratejiye sahipseniz ve bunu işinin ehli bir sosyal medya uzmanıyla gerçekleştiriyorsanız başarıya çok daha yakın olabilirsiniz. Bunun iki farklı sebebi vardır. Sizin sahip olduğunuz sosyal medya uzmanı kendini kanıtlamış bir isim veya bir marka ise bu durumda rakiplerinizle rekabete girebilir ve onların önüne geçebilirsiniz. Bu tür bir sosyal medya uzmanından yoksun durumdaysanız tam tersi bir durum gerçekleşir ve rakipleriniz sizden çok daha avantajlı olurlar.

Sosyal medya marka bilinirliği oluşturmak ve sitenize trafik çekmek için değerlendirebileceğiniz en etkili kanallardan birisidir. Etkileşime açık olan bir marka daima akılda kalıcı olacaktır ve marka bilinirliği önemli ölçüde artış gösterecektir. Sosyal medya yatırım getirisi konusunda sizi memnun edebilecek en değerli alandır. Doğru stratejiler, doğru planlama ve doğru politika sayesinde yatırımın getirisinin çıtasını tahmin edemeyeceğiniz kadar yukarılara çekebilirsiniz.

Sosyal medya çalışmalarına başlamak için daha fazla beklemek istemiyorsanız sizin için kaliteli hizmet sunacak yerlerle irtibat kurmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda sizi ikna edebilecek en önemli unsur referanslardır. Çalışacağınız yerin referansları niteliksel olarak kalifiyeli ise bu alanda en doğru tercihi yapmak üzeresiniz demektir.

Sosyal medya üzerinde etkili olmayı başaran her marka bir şekilde kendisini topluluklara tanıtmayı başaracaktır. Bunun için yetersiz kalacak çalışmalar oluşturmayı tercih eden, veri analizi gerçekleştiremeyen, veri analizi gerçekleştirdiği halde uygun düzenlemeleri yapamayan ve sosyal medyanın öneminin farkında olmayan bir sosyal medya hizmeti almanız tüm çalışmalarınızın ve yatırımlarınızın boşa gitmesi anlamına gelecektir. Sosyal medya hizmeti almaya karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

Markanızın iletişim kanallarının açık olması her anlamda size değer kazandıracaktır. Sosyal medya iletişim kanalı olarak kullanılabilecek bir alandır. Markanızı takip eden, sizin tarafından sunulan ürün ve hizmetlere ilgi duyan kişiler mutlaka sizi takip etmeye çalışacak ve onlarda bıraktığınız deneyimlere göre sizin sunduğunuz içerikleri paylaşmaya devam edeceklerdir. Bu sosyal medya üzerinde kurulabilecek etkileşime ideal bir örnektir. Kitlelerin markanızla etkileşim kurmasını ne kadar kolaylaştırırsanız sosyal medyada o kadar fazla takdir edilirsiniz. Sosyal medya hizmeti alacağınız yerler ve kişiler bunun bilincinde olduklarında ise başarı ortaya çıkacaktır.

Markanızın sosyal medya kanallarını sürekli aynı stratejiler ve politikalarla yönetmeniz mümkün olmayabilir. Değişimlere ayak uydurmaya çalışmalı ve bu konuda esnek davranmalısınız. Bir strateji sizi başarıya ulaştırmıyorsa bunun değiştirilmesi gerektiği ortadadır. Sosyal medya hizmeti aldığınız yer veriler aracılığıyla bunu tespit eder ve sonuç olarak bu stratejiyi değiştirerek yerine çok daha etkili olabilecek bir strateji koyar. Bu dengeyi sağlamak, verileri incelemek ve değerlendirmelerde bulunarak daha etkili adımlar atmayı başarmak profesyonel ve tecrübeli sosyal medya uzmanlarının işidir. Tecrübeli olmayan kişilerle çalıştığınız zaman bunları görme şansınız olmayabilir.