Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Sektörünüzdeki onca firmanın arasından sıyrılıp akılda kalır, bilinir ve aranır bir marka haline gelmek için ne yaptınız? Kaliteli üretim yapmak, müşteri memnuniyetini sağlamak, ürün geri dönüşlerini iyi takip edip gerekli teknolojik yatırımları yapmak ‘bile’ size bunu sağlamadıysa kurumsal kimlik tasarımınız yok demektir.

İşinizi iyi yapmanız, kalıcı ve istikrarla büyüyen bir firma olmak için yetmeyebilir. Okuduğunuz her dergi-gazete sayfasında veya internetteki her ‘tık’ta karşınıza çıkan reklam ve tanıtım kalabalığının içinden sıyrılmanın yolu kalıcı bir kurumsal kimlik tasarımından geçiyor. Kurumsal kimlik tasarımı, sizin dışarıya dönük yüzünüz ve vitrininiz; bıraktığınız ‘ilk intiba’dır. Ve ilk intiba her zaman önemlidir. Kurumsal kimliğiniz, ileriye dönük olarak reklam yatırımlarınızın daha başarılı olmasını sağlar.

KURUMSAL KİMLİK NASIL OLUŞTURULUR?

Peki, markanızı farklılaştırırken belli bir müşteri sadakati yakalamanızı sağlayacak olan kurumsal kimliğinizi nasıl tasarlayacaksınız? Bunun için profesyonel bir ajanstan hizmet almanız şiddetle önerilir. Gerek yurt içi ve gerekse yurtdışında bu konuda uzmanlaşmış pek çok ajans mevcut.

Bu ajansların sizlere sunacağı hizmet dâhilinde, kurumsal kimliğinizi oluşturmak ve yönetebilmek için belirli aşamalar vardır. Bu aşamaların en başında da ajansın, firmanızın kim olduğunu anlaması için gerekli olan bir araştırma ve analiz süreci vardır. Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması yapmak için pek çok adım sayılabilir. Ancak kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz olarak ortaya konması her şeyin başında gelir. Kurumsal kimlik çalışmasını yapacak olan ajansın elinde kurumla ilgili ne kadar fazla veri olursa, bir o kadar gerçekçi bir sonuç ortaya çıkar. Firmayı yeterince tanımak ve neler yapabileceğini bilmek başlangıç için olmazsa olmazdır.

Kurumsal kimlik tasarımı içinde logo, kartvizit, katalog, broşür, prezentasyon dosyaları, antetli kağıtlar, fatura ve irsaliye, fuar-sergi katılımları, ofis dizaynı, araç üstü giydirme, promosyon ürünleri, tebrik kartları, ajanda, takvim, tabela ve web sitesine kadar birçok unsur yer alır ve bunların ne şekilde kullanılacakları belirlenir.

Kurumsal kimliğiniz, kurumunuzun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalı olduğu söylenebilir. Akılda kalıcı olmak isteniyorsa bu tarz değişimlerden kaçınmak gerekir. Bu sebeple, kurumsal kimlik çalışması büyük bir titizlikle ve doğru verilerle yapılmalıdır.

Kurumsal kimlik oluşturulurken, tasarım çalışmalarının temeli ‘logo’dur. Logonuz, firmanızın karakterini yansıtır ve kimlik kartınızdır. Neşeli, ağırbaşlı veya heyecanlı bir logo tasarımı sizin kim olduğunuzu ifade eder. İleriye dönük olarak tüm dokümanlarınızda ve tanıtım materyallerinizde bu logonun yer alacağı düşünülürse, hassas bir çalışma yapılması gerektiği ortadadır. Logonuzun renk seçiminde sektör, hedef kitle ve vermek istediğiniz mesaj gibi hususlara dikkat etmek gerekir.

Marka kimliği tasarım çalışmaları tamamen bittikten sonraki süreç ise marka kimliğinin gözle görülür hale gelmesidir. Kartvizit, katalog, broşür basımı, web sitesinin faal hale getirilmesi, tabela ve diğer dış mekan uygulamalarının gerçekleştirilmesi bu sürecin içerisinde yer alır.