Dijital reklam piyasasının yükselen yıldızı Spotify, sunmuş olduğu farklı reklam olanakları ile marka bilinirliğini yükseltmek konusunda size yardımcı olabilir. Bunun için en uygun şekilde Spotify reklamlarından yararlanmayı başarabilmeli ve markanıza en çok fayda sağlayacak reklam biçimlerini belirlemelisiniz.

Spotify reklamları konusunda detaylı bilgilere sahip olan, bunun yanında firmanızın verilerini analiz edip sizin için en ideal reklamı belirleyebilecek bir yer ile çalışmak en fazla verimi almanızı sağlayacaktır. Spotify reklamları dijital dünyada yer alan diğer reklam türlerinden farklı bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle reklam konusunda çalışacağınız yer ve oluşturacağınız kampanyalar özelleştirilmelidir.

SPOTİFY NEDİR?

Spotify müzik yayın hizmeti veren ticari bir servistir. Aralarında Sony ve EMI gibi büyük şirketlerin de bulunduğu birçok farklı kategoride ve türde müzik deposuna sahip olan Spotify, kullanıcılara ücretsiz ve ücretli olarak iki farklı kullanım şekli sunmaktadır.

Ücretsiz üyeliklerin müzik dinleme kısıtlamaları yoktur. Ücretli servislerden yararlanamazlar ve reklamları kaldıramazlar. Ücretli üyeliklerin ise daha kaliteli ses sunma ve müzikleri indirebilme özellikleri bulunmaktadır. Ücretli üyeliğe sahip kişiler Spotify reklamlarını göremezler.

Spotify’ı tanımlarken kullanılan ücretli ve ücretsiz terimlerinden reklamların hangi kullanıcılara yönelik olacağını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Spotify reklam çalışması yaptırmak istiyorsanız hedefinizde ücretsiz üyeliğe sahip olan kullanıcılar olacaktır. Spotify’ın bu denli popüler olmasının sebebi kendi içerisinde sahip olduğu özellikler ve ücretsiz olarak kullanım olanağı sunmasıdır.

SPOTİFY REKLAMLARI NEDEN KULLANILMALI?

Bir şekilde marka bilinirliği oluşturmak isteyen bir firmaysanız herkesin hedefinde yer almayan ama aynı anda binlerce kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacak Spotify reklamlarını değerlendirmeyi düşünmelisiniz. Bunun ana sebebi Spotify’ın sürekli gelişen ve artış gösteren kullanıcı topluluğudur.

Spotify’ın ücretsiz kullanıcıları günlük olarak yaklaşık 150 dakika müzik dinlemektedir. Bu 150 dakika içerisinde sizin reklamınızı görmesi veya reklam biçimine göre dinlemesi marka bilinirliğini yükseltme ve markanızın farklı kitlelere ulaşma olasılığını yükseltecektir.

Spotify pek nadir görülen teknik aksaklıklar dışında sürekli açık kalan bir platformdur. Mobil uygulamaları, masaüstü çözümleri ve tarayıcı üzerinden erişilebilme imkanları sayesinde sürekli aktif kalan ve bir şekilde kullanıcılar tarafından dinlenen Spotify, reklam çözümleri ile size eşsiz fırsatlar sunabilmektedir.

Spotify’ın bir diğer etkili yanı ise sosyal medya ile sağladığı entegrasyondur. Bu entegrasyon vasıtasıyla kullanıcıları dinledikleri müzikleri arkadaşlarıyla kolay bir biçimde paylaşırken, aynı zamanda onları Spotify ile tanıştırmaktadır. Bu vesileyle Spotify’ı ücretsiz olarak deneyen kullanıcılar reklamlarla karşılaşabilmekte ve müzik aralarında reklamları dinlemekte veya görmektedir.

Spotify’ın sunduğu bir diğer önemli özellik ise mobil platform desteğidir. Gün geçtikçe daha önemli hale gelen mobil platformlar Spotify’ın masaüstü ortamlardan çok daha aktif olduğu bir alandır. Mobil reklam çözümlerinin önem kazandığı ve artık kullanıcılara ulaşmak için mobil ortamların ön plana çıkarıldığı hatırlanması gereken önemli bir gerçektir. Bu alanda en büyük müzik servislerinden birisi olan Spotify’da reklam çalışması yaparak binlerce kullanıcıya anında erişebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Spotify’ın reklam çözümlerini değerlendirmeniz durumunda sadece bu özelliklerden faydalanmış olmazsınız. Daha detaylı belirtebileceğimiz farklı faydalar bulunmaktadır ve hepsi markanızın bilinirliğini yükseltmeye yönelik avantajlarla doludur.

Spotify’in reklam çözümleriyle sunulan bu avantajların başında reklamların çok daha hatırlanabilir olmasıdır. Sesli olarak kullanıcılara iletilen reklam mesajlarının akılda kalma olasılığı diğer dijital ortamlarda gördüğünüz görüntülü reklamlardan çok daha fazladır. Bunun yanında, sesli reklamların çok daha bilgilendirici olduğu artık yadsınamaz bir gerçek durumundadır. Marka bilinirliğini yükseltmek, markaya olan ilgiyi arttırmak, daha uygun reklamlar sunmak ve reklamların hatırlanması gibi markanız açısından faydalı olabilecek tüm bu özelliklerden faydalanmak için Spotify reklam çözümlerine başvurabilirsiniz.

Spotify’ın etkin olduğu bir diğer etken ise kullanıcılar ve markalar arasında duygusal bir bağ kurabilmesidir. Bunu müzik aracılığıyla gerçekleştirebildiğini söylemek daha doğru olacaktır. Müzik kişiye özel bir beğeni olduğu için kullanıcı dilediği müziği dinlemek istediğinde ona her zaman erişebilmek istemektedir. Bu erişim sonrasında dinlemek istediği diğer müziklerle bir liste oluşturabilir ve bu listeyi çalmaya başladığında birçok şeyi aklından çıkarıp sadece müziğe odaklanmayı tercih eder.

Spotify tarafından sunulan sesli reklam türleri sayesinde kullanıcı kesintisiz olarak müzik listesini dinlemeyi sürdürürken aynı zamanda bir markanın sunduğu sesli reklamı dinler. Sesli reklamın rahatsız edici olmaması ve kullanıcı ile müzik arasındaki bağı koparmaması çok derece önemlidir. Bu bağ koparılmadığı sürece sesli reklam da müzik listesinin bir parçası haline dönüşebilir. Bu sayede markanız kullanıcının istediği müzikler arasında dolaşan bir tür ses haline dönüşür ve kullanıcı markanızı tanıma, araştırma ve başkalarına önerme gibi çeşitli fikirlere sahip olur.

Yapılan birçok araştırmanın bir sonucu olarak ortaya çıkarılan bulgulara göre ise artık insanlar sadece bilgisayar veya radyodan müzik dinlemek istemiyorlar. Evde, işte, yolculuk sırasında, yürüyüş esnasında ve daha birçok alanda müzik dinlemek isteyen insanlar bunun için en uygun çözümlere yönelmeyi ihmal etmiyorlar. Spotify gücünü tam olarak bu noktadan alıyor ve birden fazla kullanıcı kitlesine hitap edebildiği için ortak buluşma noktası haline dönüşüyor. Müzik seven herkesin buluşma noktası haline gelen bu hizmet içerisinde yayınlanan reklamların ulaşım potansiyeli çok daha yüksek oluyor. İnsanların müzik dinleme isteklerine talep veren ücretsiz bir serviste birkaç saniyelik reklamı kimse yadırgamıyor ve dahası bu reklamlarda anlatılanları araştırmak için kullanıcılar çok daha istekli oluyorlar.

Sesli reklamlarla bugüne kadar çok karşılaşmamış olabilirsiniz. Ancak müzik tutkunu biriyseniz ve radyo dinleyerek gününüzü geçiriyorsanız bu durumda sesli reklamlara aşinasınız demektir. Spotify tarafından sunulan sesli reklam çözümlerinin radyo reklamlarından farkı ise kullanıcıda bıraktıkları izlenimdir. Kullanıcılar Spotify gibi hizmetlerde dinledikleri sesli reklamların daha az rahatsız edeci olduğunu ve müziği kesintiye uğratmadığını düşünüyorlar. Bunun yanında markaları tanıma ve reklamlar üzerinden iyi veya kötü bir izlenim oluşturma konusunda Spotify gibi hizmetlerin sunduğu sesli reklam çeşitlerinin çok daha etkili olduğu belirtiliyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman reklam çalışmaları esnasında sesli reklamları neden tercih etmek gerektiğini çok daha net anlayabilirsiniz. Temel hedef daima daha fazla kullanıcıya ulaşmak olabilir ama bunu onları rahatsız etmeyecek biçimde gerçekleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Spotify reklamları bunu fırsatı size sunuyor. Dikkat etmeniz gereken tek husus ise Spotify reklamlarını oluştururken standartlara uyum sağlamak ve kullanıcıları rahatsız edip marka hakkında kötü izlenim bırakacak reklam biçimlerinden uzak durmaktır.

Spotify Reklam Çözümleri

Spotify tarafından sunulan reklam çözümleri tek bir biçimde değil birden fazla biçimde karşımıza çıkmakta ve her birinin kendine göre avantajları bulunmaktadır. Reklam veren taraf olarak hangi reklam biçiminin sizin için daha iyi olduğunu belirlemek ise bu konuda bilgi sahibi olan ve markanız için en ideal reklam biçimini belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilecek donanıma sahip olan kişiler veya ajanslarla çalışmak ile mümkün olabilmektedir.

Spotify reklam biçimlerinden hangisini tercih edeceğiniz konusunda fikir sahibi olamıyorsanız bu durumda oluşturmak isteyeceğiniz reklam kampanyasının başarısını engellemiş olursunuz. Ne kadar yatırım yapıyorsanız yapın doğru yöntemleri ve doğru reklam biçimlerini kullanmadığınız zaman başarıya ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır.

Video yönlendirmesi, görüntülü reklamlar, ses reklamları, ana sayfa yönlendirmesi, markalı çalma listeleri ve diğer reklam biçimlerinden hangisini tercih edeceğinizi belirlemek ve reklam kampanyalarınızı buna göre dizayn etmek son derece önemlidir. Spotify reklam çalışmalarınızda başarıya ulaşmak istiyorsanız hangi reklamın markanız için daha uygun olacağını, hangi reklamdan daha fazla yatırım getirisi sağlayabileceğinizi profesyonellere bırakmalısınız.

Google reklam çözümleri gibi reklam çözümlerinde profesyonel olmuş insanlar ile Spotify reklam çözümlerinden faydalanmak her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Platformların kendilerine özgü hitap dilleri reklam kampanyalarında sizi sınırlayacaktır. Bu nedenle Spotify reklamları konusunda kendisini geliştirmiş olan ve işini en iyi şekilde yapabilen kişi veya ajanslarla çalışmanız gerekmektedir.

Spotify’ın sunduğu sponsorlu oturum reklam biçimi bir kullanıcının reklamı izledikten sonra 30 dakika boyunca herhangi bir reklamla karşılaşmadan müzik dinlemesini sağlamaktadır. Bu reklam biçiminin en iyi yanı müzik dinleme deneyimini bölmeden sürdürme imkanı sunmasıdır. Kullanıcılarda kötü bir izlenim bırakmak istemeyen markalar tarafından tercih edilen bir reklam biçimidir.

Video yönlendirmesi reklam biçimi ise müzikler arasındaki reklam alanlarında video oynatılmasını sağlar. Tamamen görüntülenme imkanı sunan bu reklam biçiminde kullanıcılar videoyu izledikten sonra müzik dinlemeye devam ederler. Etkili bir biçimde mesajın iletilmesini sağlasalar bile her reklam kampanyasına uygun bir biçim olmayabilir.

Spotify’ın en etkili reklam biçimlerinden birisi ses şeklinde yer alan reklamlardır. Bu reklamlar müzik aralarında çıkarlar ve kullanıcılar sesli reklamı dinledikten sonra diğer parçaya geçiş yapılır. Etkili bir mesaj iletme biçimidir ama her reklam kampanyasında kullanılması doğru olmayabilir.

Görüntü reklamları klasik dijital reklam biçimlerinden aklınıza gelebilir. Bir animasyon veya görsel oluşturarak Spotify’da yayınlanması için bir reklam oluşturabilirsiniz. Mesajların iletilmesi için diğer reklam türleri kadar etkili olmayabilir ama en uygun kampanyada yer aldığında en az diğerleri kadar etkili olabilen bir reklam biçimidir.

Spotify tarafından sunulan reklam biçimleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Daha birçok reklam biçimi bulunmaktadır ama en çok tercih edilen reklam biçimleri bunlardır. Her reklam biçiminde belirtildiği gibi belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız ve kampanyalarınızı buna göre oluşturmanız gerekmektedir.

Reklam kampanyalarınız her ne şekilde oluşturulacaksa yapılması gereken ilk iş ulaşılmak istenen kullanıcının kitlesinin belirlenmesi, kullanıcı kitlesine iletilecek mesajın belirlenmesi ve hedef kitlenin yapmak istediği eylemin ortaya konması gerekmektedir. Bunun için mevcut kitleniz kadar hedef kitlenizi de araştırmanız gerekmektedir. Bu işi profesyonellere bıraktığınız zaman tüm bu gereksinimler yerine getirilebilecektir.

Veri analizleri, reklam kampanyasının fizibilite çalışması, örnek raporlar, referanslar, hedef kitleye iletilecek mesajların özellikleri, seçilecek reklam biçimleri, reklam biçimlerinin kullanıcıda bırakacağı izlenimin belirlenmesi ve bunun gibi daha birçok etken göz önünde bulundurulacak yapılacak Spotify reklam çalışmaları sayesinde başarıya ulaşmanız mümkündür.

Spotify reklam çalışmaları kapsamında başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka işin ehli olan, profesyonel ve ne yaptığını bilen bir ekip ile yola çıkmalısınız. Bunun için çalışma yapmak istediğiniz ekibin daha önce gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları incelemeli ve kararınızı öyle vermelisiniz. Referanslar her zaman size detaylı bilgiler verebileceği gibi doğru seçimleri yapıp yapmadığınız konusunda sizi ikna edebilir. Spotify reklam çalışmaları her ekibin gerçekleştirebileceği bir iş değildir. Bu alanda tecrübeli olmak ve nitelikli referanslara sahip olmak önemlidir. Reklam bütçenizi ve reklam kampanyanızı yanlış ekibin eline bıraktığınız zaman beklediğiniz yatırım getirisini elde edemezsiniz. Bu nedenle profesyonel bir ekip ile çalışarak verimli bir reklam kampanyası oluşturmalısınız.